Earned Value Management is nice technique to gauge the performance of a project
Here is one for Earned Value Technique used to calculate performance of project at any given point of time.
Key Definitions:
Planned Value (PV) or Budgeted Cost Of Work Scheduled (BCWS):
- Authorized budget assigned to the scheduled work to be accomplished for a schedule activity or WBS component.
 
- Authorized budget assigned to the scheduled work to be accomplished for a schedule activity or WBS component.
 
Earned Value (EV) or Budgeted Cost Of Work Performed (BCWP):
- Approved budget assigned to that work for a schedule activity or WBS component.
 
- Approved budget assigned to that work for a schedule activity or WBS component.
 
Actual Cost (AC) or Actual Cost Of Work Performed (ACWP)
- Total cost incurred or recorded in accomplishing work performed during a given time period for a schedule activity or WBS component.
 
- Total cost incurred or recorded in accomplishing work performed during a given time period for a schedule activity or WBS component.
 
| Task Name | Duration | Planned Cost | Cost Expended | % Completed | Earned Value | 
| A | 23 | 150 | 250 | 100 | 150 | 
| B | 4 | 40 | 50 | 80 | 32 | 
| C | 32 | 75 | 100 | 70 | 52.5 | 
| D | 12 | 100 |    |    |    | 
| E | 14 | 150 |    |    |    | 
- At the end of 59th day, performance review is required.
 
Only three tasks - A, B, C were planned till 59th day.
- So PV = 150+40+75 = 265 
 
- So PV = 150+40+75 = 265 
 
Actual cost by 59th day is
- AC = 250+50+100 = 400  
 
- AC = 250+50+100 = 400  
 
Earned Value will be based on % completed * planned cost.
EV = 100%*150 + 80%*40 + 70%*75 = 234.5
- Schedule Variance (SV) = EV - PV = 234.5 - 265 = -30.5 
 
Cost Variance (CV) = EV - AC = 234.5 - 400 = -165.5
- Negative SV means project behind schedule.
 - Negative CV means cost has been expended more that what was assigned.  
 
- Negative SV means project behind schedule.
 - CPI (Cost Performance Index) = EV/AC = 234.5/400 = 0.5863 
 
SPI (Schedule Performance Index) = EV/PV = 234.5/265 = 0.8849
- SPI less than 1 means behind schedule.
 - SPI more than 1 means ahead of schedule.
 - SPI = 1 means on schedule.
 - CPI less than 1 means cost overrun.
 - CPI more than 1 means cost under run.
 - CPI = 1 means on budget.
 
- SPI less than 1 means behind schedule.
 
To Complete Performance Index (TCPI) = (BAC - EV)/(BAC - AC)
- BAC = Budget At Completion. = 150+40+75+100+150 = 515 
 - TCPI is efficiency that must be achieved to complete remaining work with remaining budget.
 - TCPI = (515 - 234.5)/(515 - 400)=2.4391 
 - So, 243% of original planned performance required to meet objectives.
 
- BAC = Budget At Completion. = 150+40+75+100+150 = 515 
 - Estimate at Completion (EAC) = expected total costs of scheduled activity, WBS component or project.
 
Estimate to Complete (ETC) = expected cost needed to complete all the remaining work for a schedule activity, WBS or the project.
- EAC = AC + ETC
 - ETC = (BAC - EV) for atypical variance.
 - EAC = AC + BAC - EV
 - ETC = (BAC - EV)/CPI for typical variance.
 - EAC = BAC/CPI for typical variance.
 
VAC (Variance At Completion) = EAC - BAC
- If this project has atypical variance, then
 - ETC = 515 - 234.5 = 280.5 
 - EAC = 400 + 280.5 = 680.5 
 
VAC = 680.5 - 515 = 165.5
- If this project has typical variance, then
 - ETC = (515 - 234.5)/0.5863 = 478.424  
 - EAC = 515/0.5863 = 878.3899 
 - VAC = 878.3899 - 515 = 363.3899 
 
- EAC = AC + ETC
 
0 comments:
Post a Comment